اصول اخلاقی انتشار مقاله

 این نشریه تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آئین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می کند. 

به نویسندگان عزیز توصیه می شود اصول اخلاقی زیر را مد نظر داشته باشند:

اصالت مقاله

زمانی که نویسنده­ مسئول  نسبت به ارسال مقاله به نشریه اقدام می‌کند باید توجه داشته باشد که مقاله باید کاری جدید و اصیل باشد. نویسنده نمی‌تواند مقاله‌ای را که کل یا بخشی از آن در این نشریه یا جای دیگری تحت بررسی است، ارسال نماید.

مقاله ارسالی چه کل و چه بخشی از آن، به زبان فارسی یا هر زبان دیگری، نباید قبلاً در جای دیگری منتشر یا برای انتشار پذیرفته شده باشد.

نویسندگان باید کار و ایده‌های خود را صریح بیان کنند، اگر جملات یا پاراگراف‌هایی دقیق در کار پژوهشی وجود داشته باشند که به­ نظر می‌رسد، برگرفته از مقاله یا کار دیگر نویسنده است، این مطالب باید در داخل "علامت نقل قول" مشخص شوند.

مقاله باید منشأ و اصالت هر یک از مجموعه داده‌های به­ کار گرفته شده را مشخص کند. اگر مجموعه داده‌های اختصاصی در جای دیگری توسط این نویسنده یا نویسنده دیگری استفاده شده است، مقاله باید این کارهای دیگر را چه انتشار یافته و چه انتشار نیافته باشند، بیان کند.

نویسندگان نباید مقاله‌ای را ارسال کنند که قبلاً برای این مجله ارسال شده، تحت ارزیابی قرار گرفته و پس از ارزیابی توسط سردبیر رد شده است. اگر نسخه اولیه قبلاً رد شده بود و نویسنده مایل است تا نسخه‌ای اصلاح شده از مقاله را برای ارزیابی ارسال کند، توجیه ارسال مجدد مقاله، باید کاملا شفاف توسط نویسنده برای سردبیر مجله مطرح و عنوان شود. تنها پس از اصلاحات اساسی محتوایی است که اجازه ارسال مجدد مقاله برای بار دوم وجود دارد.

 سرقت علمی

    در ثبت مقاله در سامانه این نشریه، درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، در صورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته‎اند و از نام آنها سوءاستفاده شده است، لازم است مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول هستند.

حق ارزیابی موارد سرقت علمی برای نشریه محفوظ است. موارد زیر  ازجمله مصادیق سرقت علمی است:

1. ثبت مقاله دیگری به نام خود.

2. درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته اند.

3. کپی­ برداری یا تکرار بخش‌های قابل ­توجهی از مقاله دیگر (حتی اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد).

4. طرح نتایج حاصل از پژوهش­ های دیگران به نام خود.

5. چاپ مکرر مقاله توسط یک نویسنده در چند نشریه.

6. بیان نتایج نادرست و خلاف یافته‎های علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش.

7. استفاده از داده‎های نامعتبر یا دستکاری در داده‎های پژوهش.

موارد سرقت علمی توسط مسئولان نشریه بررسی و برای حراست از اعتبار و زحمات دیگر پژوهشگران، بدون هیچ تساهل و چشم‎پوشی با توجه به میزان سرقت علمی به شرح ذیل برخورد قانونی می‌شود:

1. مقاله رد خواهد شد و در صورت چاپ از روی سایت‎ برداشته خواهد شد.

2.اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاه‎نامه نشریه‎ قرار خواهد گرفت.

3. مورد سرقت علمی با سایر دانشگاه‎ها، نشریه‎های داخلی و خارجی مرتبط و پایگاه های اطلاع رسانی علمی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

ارزیابی مخفی دوطرفه

 نشریه یک فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه را دنبال می‌کند که به موجب آن، نویسندگان، داوران را نمی‌شناسند و برعکس. نویسندگان باید به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی احترام گذاشته و هویت خود را برای داوران آشکار نسازند و برعکس. برای مثال، مقاله نباید حاوی هر گونه اطلاعات مشمول خودافشایی باشد، به­ طوری­ که داور بتواند نویسنده را شناسایی کند.

 نویسندگان نباید مقاله ارسالی خود (مشتمل بر مقالات و پیش­نویس‌های اولیه) را روی وب­سایت‌ها منتشر کنند؛ زیرا می‌توانند به­ راحتی توسط داوران شناسایی شوند.

 نویسندگان نباید هنگام ثبت مقاله در بخش پیشنهاد داوران افرادی را نام ببرند که می‌دانند قبلاً مقاله یا نسخه قبلی آن را خوانده و پیشنهادهای خود را مطرح ساخته‌اند؛ زیرا این دانش یا آگاهی، به ­طور خودکار ناقض فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه است.

 دقت

 نویسندگان مسئول نهایی محتوای کل مقاله ارسالی به نشریه هستند. نویسندگان متعهد هستند تا نمایی دقیق از پژوهش انجام شده و نیز بحث عینی در خصوص اهمیت پژوهش، ارائه کنند.

 مقاله باید حاوی جزییات و منابع کافی باشد، به نحوی که امکان دسترسی سایر پژوهشگران به مجموعه داده‌های یکسان جهت تکرار پژوهش وجود داشته باشد.

اگر نویسنده متوجه اشتباه در کار خود شود، متعهد است تا مراتب را به­ سرعت به اطلاع سردبیر مجله رسانده و جهت بازبینی یا اصلاح مقاله همکاری کند.

اگر نویسنده یا ناشر توسط شخص یا نهاد ثالث دریابند که در کار انتشار یافته اشتباهی مهم و جدی وجود دارد؛ نویسنده متعهد است تا به­ سرعت نسبت به بازبینی یا اصلاح مقاله اقدام نماید و در غیر این صورت شواهد دال بر صحت مقاله را برای سردبیر ارسال نماید.

 تألیف مشترک

همه نویسندگان که اسامی آنها  در مقاله درج شده است باید در کار پژوهش مساعدت و همکاری جدی داشته و در مقابل نتایج پاسخگو باشند. اعتبار و امتیاز نویسندگی یا تألیف، باید به نسبت مساعدت‌های بخش‌های مختلف تسهیم شود. نویسندگان باید مسئولیت و اعتبار کار را تقبل کنند

 در مقالاتی که نویسندگان متعدد دارد و تا حد زیادی برگرفته از پایان­نامه یا رساله دانشجو است،  نام دانشجو حداقل به­ عنوان نویسنده همکار اصلی درج شود.

نویسنده مسئول که مقاله را به مجله ارسال می‌کند، باید یک نسخه یا پیش­نویس مقاله را به همه نویسندگان همکار و مشترک ارسال و رضایت آنها را جهت ارسال مقاله به مجله و انتشار آن کسب کند.

 حقوق انسانی

نویسندگان مسئولیت حفظ و حمایت از حریم خصوصی، کرامت انسانی، رفاه و آزادی مسایل انسانی مربوط به شرکت کنندگان پژوهش را برعهده دارند. مقاله‌هایی که برگرفته از نتایج پژوهش های مطالعات میدانی، شبیه­ سازی‌ها، مصاحبه­ ها و نظایر آن هستند در استفاده از داده ها باید منطبق با الزامات آیین­ نامه حقوق انسانی در دانشگاه های داخل کشور باشند.

به­ هنگام بودن و سرعت عمل

نویسندگان باید در تجدید­نظر و انجام اصلاحات مقاله سریع و مناسب عمل کنند. اگر نویسنده ­ای نمی‌تواند در سررسید زمانی تعیین شده (حداکثر بیست روز) عمل کند، باید هرچه زودتر با سردبیر برای تعیین مدت زمان بیشتر یا انصراف از فرآیند ارزیابی تماس گیرد.